Autor: Jerzy Kowalski

Negatywne wpisy, czyli oczerniające posty na forach oraz szkalujące opinie na portalach internetowych, stały się plagą polskiego Internetu.

 

Brak jednoznacznych regulacji prawnych w tym zakresie, oraz częsta opieszałość i brak reakcji właścicieli oraz administracji portali internetowych, sprawiają iż coraz częściej zgłaszają się do nas firmy (oraz osoby prywatne!), których dobre imię zostało naruszone przez byłego pracownika lub nieuczciwego konkurenta. Otrzymujemy często desperackie prośby o pomoc w usuwaniu negatywnych treści z Internetu (<- kliknij aby dowiedzieć się więcej), dlatego postanowiłem napisać kilka słów na temat tego problemu oraz uzmysłowić jak ważny jest monitoring treści publikowanych w Internecie .

 

Negatywna opinia w Internecie

 

Dobry wizerunek firma buduje latami, a pojedynczy negatywny wpis lub opinia, może ją zniszczyć zaledwie w kilka sekund. Każdy, podejmując minimalny wysiłek, może dodać negatywny wpis na forum internetowym lub portalu z opiniami, i niestety w zdecydowanej większości przypadków nikt tych opinii w żaden sposób nie weryfikuje pod kątem faktów. Dlatego niejednokrotnie zdarza się, że publikowane w internecie informacje przedstawiają firmy w negatywnym świetle, drobne wpadki są wyolbrzymione, a opisywane zarzuty są stronnicze lub zwyczajnie wymyślone.

negatywne opinie w sieci

Wiele z publikowanych w Internecie negatywnych opinii, to pomówienia konkurencji oraz złośliwość byłych (lub obecnych!) pracowników.

Ze statystyk prowadzonych przez naszą firmę wynika, iż ponad połowa publikowanych w siec negatywnych opinii to pomówienia konkurencji oraz złośliwość byłych (lub obecnych!) pracowników. W takich przypadkach negatywna opinia jest często orężem obusiecznym. Gdy pomawiana osoba zorientuje się kto stoi za umieszczeniem negatywnego wpisu (a internet wbrew pozorom, nie jest anonimowy!), często rewanżuje się także publikując negatywne opinie kierowane. Tworzy się więc zamknięte koło wzajemnej nienawiści, wyrażanej w coraz to bardziej dosadnych wpisach, które to w konsekwencji wyniszcza obie firmy i niejednokrotnie prowadzi strony konfliktu na drogę postępowania sądowego. Warto więc zastanowić się przed opublikowaniem złośliwej negatywnej opinii dotyczącej konkurencji, ponieważ tylko kwestią czasu jest aby negatywne skutki tego wpisu dosięgły także jego autora.

 

Siła negatywnych opinii

 

Duża część przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie niosą negatywne wpisy i opinie publikowane w Internecie dla wizerunku firmy a w konsekwencji dla jej funkcjonowania i dochodów. Negatywny wpis opublikowany na dużym portalu horyzontalnym lub forum internetowym, z czasem pozycjonuje się w sposób samoistny i naturalny, i często wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google, wyżej niż strona firmowa. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą doprowadzić nawet do bankructwa firmy!

Według ankiety przeprowadzonej przez ChannelAdvisor:

  • 92% konsumentów czyta opinie w Internecie,
  • 75% Internautów ufa informacjom znalezionym w Internecie,
  • 40% z nich twierdzi, iż informacje znalezione w Internecie były decydującym czynnikiem wpływającym na zakup.

Powyższe dane mówią same za siebie, przedsiębiorca nie może lekceważyć opinii publikowanych na temat jego firmy w Internecie.

 

Dlaczego tak trudno pozbyć się  negatywnych treści / opinii z Internetu?

 

Portale z opiniami są pod tym względem często opieszałe i niechętnie godzą się na usunięcie negatywnych wpisów, ponieważ zostały stworzone właśnie w celu zamieszczania tego typu wpisów. Gdyby więc administratorzy usuwali każdy negatywny wpis na życzenie, to cała koncepcja istnienia takich portali nie miała by sensu. Dlatego wpisów usuwać nie chcą i będą to w maksymalny sposób utrudniać, lub po prostu nie zwracać uwagi na prośby/wezwania do usunięcie. Zdarzają się też propozycje usunięcia negatywnego wpisu/opinii w zamian za wysoką gratyfikacje pieniężną.

Z doświadczenia dodam, że na większości for internetowych nie ma podanego telefonu kontaktowego, a jeśli nawet jest to nikt takiego telefonu nie odbiera. Powoływanie się na regulamin forum lub portalu nie ma większego sensu, bo albo go w ogóle nie ma, a jeśli jest to w zdecydowanej większości regulaminów jest zapis, o tym że właściciele forum nie odpowiadają za zamieszczane na nim treści – co jest oczywiście niezgodne z prawem polskim.

 

Co zrobić aby usunąć negatywny wpis z internetu?

 

Teoretycznie aby usunąć negatywny wpis, należy skontaktować się z administracją forum, jednak z podanych przeze mnie przyczyn, w praktyce jest to często proces długi, nieprzyjemny i aby coś osiągnąć należy uzbroić się w cierpliwość.

Można także skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, ale ze względu na niedoskonałość prawa w tym zakresie oraz opieszałość polskich sądów, należy się spodziewać długiego – wieloletniego procesu, który nie zawsze przyniesie oczekiwany rezultat.

W czasie, w którym sprawa będzie trwała, firma może odnieść poważne, często nieodwracalne straty wizerunkowe, które jak już pisałem przełożą się bezpośrednio na zyski a czasem także na „być albo nie być” oczernionej firmy.

Sprawę usunięcia negatywnych wpisów można także zlecić firmom takim jak nasza, które dzięki doświadczeniu oraz odpowiedniemu zapleczu informatyczno-prawnemu, szybko i skutecznie uporają się z kryzysem wizerunkowym.

Jeśli Twoja firma ucierpiała na skutek negatywnego wpisu na forum bądź też oczerniającej opinii, skontaktuj się z nami, a my skutecznie i szybko pomożemy Ci uporać się z problemem.