Jak usunąć wizytówkę firmy z Google

Wizytówka firmy w Google, umożliwia potencjalnych klientom dotarcie do podstawowych danych o firmie (godziny otwarcia, numer telefonu czy trasę dojazdu) za pośrednictwem wyszukiwarki oraz Map Google. 

 

Wśród bardzo wielu zalet, jakie oferuje posiadanie firmowej wizytówki Google, kryje się także kilka nielicznych acz istotnych wad, które mogą uprzykrzyć życie każdego lokalnego przedsiębiorcy.

Wizytówka firmy w Google, może zostać wykorzystana jako narzędzie w rękach nieuczciwej konkurencji, do szkalowania wizerunku danej firmy, za pośrednictwem nieprawdziwych negatywnych opinii. Opinie publikowane za pośrednictwem wizytówki Google, nie są weryfikowane pod względem merytorycznym, a możliwość usunięcia nieprawdziwych wpisów, ogranicza się do zgłoszenia danej opinii poprzez „oflagowanie jako niewłaściwa”. Zgłoszenie tego typu rzadko jednak odnosi pożądany skutek, i jeśli dana negatywna opinia w sposób rażący nie łamie regulaminu Google, to prawdopodobnie nie zostanie wykasowana przez moderatora (algorytm moderujący?) Google. Przedsiębiorcy pozostanie wówczas jedynie możliwość, odpowiedzenia na negatywną opinię, za pośrednictwem oficjalnego komentarza firmy, jednak zazwyczaj takie działanie odnosi efekt odwrotny od zamierzonego – bo przecież jak mówi stare porzekadło „tylko winni się tłumaczą”.

Wizytka firmy w Google, może także sprawiać poważny problem, gdy dana działalność zostanie zakończona. Widniejące w Google nieaktualne dane, wprowadzą w błąd nie tylko potencjalnego klienta nieistniejącej już firmy, ale także osobę szukającą informacji na temat działalności, rozpoczętej w miejscu zamkniętej firmy. Warto więc zadbać, aby aby nieaktualna wizytówka firmowa została usunięta z wyników wyszukiwania, i właśnie tego typu sytuacji będzie dotyczył niniejszy poradnik.

WAŻNE: Usunięcie wizytówki firmowej z wyników wyszukiwania Google, w sytuacji gdy dana działalność gospodarcza nie zostanie naprawdę zamknięta w danej lokalizacji, nie spowoduje wykasowania negatywnych opinii, opublikowanych w ramach wizytówki Google.

Opublikowane opinie o firmie są powiązane także z innymi usługami Google (Mapy, Moja Firma, Plus, etc.), i nawet jeśli wykasujemy wizytówkę wedle poniższych instrukcji, to prawdopodobnie wkrótce „powróci” ona do wyników wyszukiwania. Google zweryfikuje bowiem realny status przedsiębiorstwa, i przywróci wizytówkę na podstawie danych dostępnych m.in. na mapach Google. Pochopne usunięcie wizytówki, może jedynie skutkować utratą kontroli nad wizytówką (brak możliwości edycji danych, czy odpowiedzieć na recenzje użytkowników), i wiązać się z koniecznością jej ponownego zweryfikowania.

 

Jak usunąć wizytówkę firmy z Google – poradnik

Jeśli już zdecydujemy się na usunięcie nieaktualnej wizytówki firmowej z Google, w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić firmę jako „zamkniętą” lub „nieistniejącą” w Google Maps. Aby to zrobić, musimy wykonać następujące czynności:

I. Wchodzimy na profil danej firmy w Google Maps, po czym będąc już w sekcji danych firmy, klikamy na „zaproponuj zmianę”.

II. W odpowiedzi na wyświetlone pytanie: „miejsce zostało zamknięte na stałe lub nigdy nie istniało” zaznaczamy opcję „tak”.

III. Po zatwierdzeniu, wyświetli się komunikat „przesłano do weryfikacji”.

Następnie przechodzimy do usunięcia wizytówki Google z wyników wyszukiwania, której to usunięcie może być trochę bardziej problematyczne niż w przypadku Map.

I. Logujemy się na konta Google, z uprawnieniami do zarządzania zweryfikowaną wizytówką.

II. Wchodzimy na stronę https://business.google.com.

III. Klikamy na zakładkę „edytuj” a w nowo otwartym oknie odnajdujemy opcję „oznacz firmę jako zamkniętą lub usuń ją” (screen 1).

Screen 1. Jak usunąć wizytówkę firmową z Google

 

IV. Z tego poziomu także warto zgłosić, iż „firma została zamknięta na stałe” – odbywa się to podobnie jak w przypadku Google Maps (informacje powyżej).

V. Następnie klikamy na „usuń wizytówkę”, a Google poprosi nas o weryfikację danych, poprzez ponowne wpisanie hasła do konta Google powiązanego z daną wizytówką.

VI. Po poprawnej weryfikacji, nowo otwarta strona „przeczytaj uważnie te informacje. To nie jest typowa paplanina” poinformuje nas o konsekwencjach usunięcia wizytówko Google.

Pamiętaj, że jeśli usuniesz to konto firmowe Google:

 • Zostanie usunięta cała jego zawartość, w tym wpisy, filmy i zdjęcia.
 • Menedżerowie nie będą mieć do niego dostępu.
 • Powiązane reklamy AdWords Express przestaną być aktywne.
 • Jeśli masz oczekujące na realizację transakcje finansowe, nadal ponosisz odpowiedzialność za ewentualne należności z ich tytułu.

VII. Po zaznaczeniu wymaganych zgód, Google poinformuje nas iż:

Rozumiem, że nie będę już zarządzać zawartością powiązaną z kontem Google, ale informacje o firmie mogą być nadal widoczne w Mapach Google, Google+ Lokalnie, wyszukiwarce Google i innych usługach Google.

VIII. Za zaznaczeniu „usuń konto” – konto firmowe Google zostanie usunięte.

 

Gratulacje – twoja wizytówka firmowa w Google została zablokowana!

Tak jak już wspominałem, wyżej wymienione czynności nie gwarantują natychmiastowego zablokowania wyświetlania wizytówki w Google, a już tym bardziej usunięcia negatywnych opinii z wyników wyszukiwania. Dopiero pomyślna weryfikacja administratora Google, doprowadzi do wykasowania danych firmowych z Google (w tym także opinii).

Jeśli tak się nie stanie, lub będziesz miał inny problem z negatywnymi opiniami w Internecie, nie tylko w wizytówce Google ale także na forach internetowych, grupach dyskusyjnych, czy social mediach, czym prędzej skontaktuj się z nami, a my pomożemy rozwiązać problemy wizerunkowe twojej firmy, usuwając negatywne opinie, komentarze, i inne treści z internetu.  

 

Ten post ma 10 komentarzy

 1. ciekawy

  czy to jest zgodne z prawem? ja jako właściciel firmy nie zycze sobie widnieć w gogle maps, nie wiem kto mnie tam dodał

  1. Jerzy Kowalski

   Algorytm Google dodaje wizytówki niejako z automatu, na podstawie ogólnodostępnych w sieci danych. Czasami wystarczy więc wpis w CEiDG aby algorytm wygenerował wizytówkę Google dla danej lokalizacji. Niestety, życzenie właściciela firmy, nie jest uwzględniane przez Google przy tego typu procedurze.

 2. Użytkownik Google

  Wykonałem co powyżej. Wizytówka i informacje o firmie dalej znajdują się na Google Maps i w wyszukiwarce Google. Jedyne co udało się uzyskać to ban „Permanently closed in the location”.

  1. Jerzy Kowalski

   Całkowite usuniecie wizytówki Google nie jest właściwie możliwe, dopóki firma funkcjonuje pod danym adresem. Można jednak w pewien sposób „oszukać” algorytm, i sprawić, żeby wizytówka przestała wyświetlać się w wynikach wyszukiwania dla fraz związanych z nazwą firmy, co właściwie rozwiązuje problem negatywnych opinii. Jeśli interesowałoby Pana tego typu rozwiązanie, zapraszam do kontaktu na nami: info@internet-image.pl .

   1. Użytkownik Google

    Firma jest oznaczona jako „zamknięta w danej lokalizacji” co jest jednoznacznie rozumiane z „nie funkcjonuje” w danej lokalizacji więc wizytówka powinna przestać się wyświetlać zarówno dla fraz jak i adresu, bo tej firmy po prostu w danej lokalizacji nie ma.

    1. Jerzy Kowalski

     Jeśli firma rzeczywiście nie działa w danej lokalizacji, to po pozytywnej weryfikacji takiego stanu rzeczy. Google powinno usunąć znacznik z map Google, i tym samym zlikwidować wizytówkę. Zazwyczaj trwa to jednak kilka dni (tygodni), więc należy uzbroić się w cierpliwość. A jeśli wizytówka po czasie nadal będzie się wyświetlać w wynikach wyszukiwania, to proszę napisać do nas – postaramy się pomóc w jej usunięciu.

 3. Uzytkownik

  Witam, wlasciciel firmy odznaczyl ja jako zamknieta na stale. Jestem nowym wlascicielem czy poprzednia wizytowka bedzie wyswietlana jeszcze dlugo? Prosze o pomoc

  1. Jerzy Kowalski

   Witam, możliwe, że wizytówka pozostanie w takiej formie w wynikach wyszukiwania jeszcze przez długi czas. Jeśli zależy Panu aby szybko pozbyć się problemu z wizytówką Google, proszę do nas napisać. Dane kontaktowe do nas znajdzie Pan w zakładce „kontakt” lub proszę po prostu napisać na info@internet-image.pl

 4. Johne779

  You are my inspiration , I have few web logs and very sporadically run out from to brand.

 5. Dans

  Google to porażka, dodają moje dane firmy, zdjecie domu w ktorym mieszkam, adres,tel, mimo ze sobie tego nie życzę. Nie ma mozliwosci usunięcia wizytówki bez zamknięcia firmy.. totalna samowola, tylko u nas w Polsce.

Dodaj komentarz